Dystrybucja żywności

Nagłówek

Caritas Archidiecezji Przemyskiej przy współpracy z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa po raz kolejny do realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym – Podprogram 2020. Program w swoim założeniu przewiduje wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących.  Pomoc w ramach Programu udzielana jest osobom ,które z powodu trudnej sytuacji i niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie odpowiedniego wyżywienia.            

W/w osoby muszą spełniać kryteria określone w art.7 ustawy o pomocy społecznej, których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej tj. 1 542,20 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 161,60 PLN w przypadku osoby w rodzinie

Dystrybucja artykułów spożywczych rozpoczyna się w dniu 19 stycznia br. od godz 8.30 do 14.00 w Magazynie  Caritas Archidiecezji Przemyskiej  w  Przemyślu przy ulicy Mickiewicza 29  (brama wjazdowa PKP)  z podziałem mieszkańców na Gminy tj:

Gops Medyka, Stubno, Żurawica – wtorek

Gops Dynów, Przemyśl, Mops Przemyśl – środa

Gops Krzywcza i Dubiecko – czwartek i piątek.

Żywność wydawana jest w formie paczki w skład której wchodzi co najmniej trzy artykuły spożywcze z różnych grup towarowych. W składzie  zestawu rocznego znajduje się : miód nektarowy wielokwiatowy, olej rzepakowy, cukier biały, filet z makreli w oleju, pasztet drobiowy, szynka wieprzowa mielona, szynka drobiowa, fasolka po bretońsku, ser podpuszczkowy dojrzewający, mleko UHT, herbatniki maślane, kasza jęczmienna, ryż biały,  makaron jajeczny, powidła śliwkowe, buraczki wiórki, koncentrat pomidorowy, groszek z marchewka i mus jabłkowy.

Każdy odbiorca pomocy żywnościowej może skorzystać z tzw. Działań towarzyszących, które są obowiązkowym elementem programu.  Działania towarzyszące prowadzone są w formie warsztatów i przekazują niezbędną wiedzę z zakresu kulinarnego, diety i zdrowego odżywiania, zarządzania budżetem domowym i przeciwdziałaniem marnotrawieniu żywności. Działania prowadzone są w sposób cykliczny w okresie dystrybucji żywności.